Przewóz osób taksówką albo przez aplikację (Uber, Bolt, FreeNow) jest na ryczałcie opodatkowany stawką 8,5% jako działalność usługowa: art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, PKWiU 49.32 i 49.39. Stawka 3% dla przewozu osób nie istnieje; bierze się z pomylenia z ryczałtem VAT dla taksówek z art. 114 ustawy o VAT. Limit przychodu, do którego można zostać na ryczałcie w 2026, to 2 000 000 euro, czyli 8 517 200 zł.
Jaka stawka ryczałtu obowiązuje dla przewozu osób?
8,5%. Art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy ryczałtowej obejmuje „przychody z działalności usługowej” z zastrzeżeniem punktów 1–4 i 6–8. Usługi taksówek (PKWiU 49.32) i pozostały transport lądowy pasażerski (49.39) nie są wymienione w żadnym z tych punktów, więc zostaje stawka ogólna dla usług. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15.05.2025 dotycząca stawki 8,5% z tego przepisu (omówienie w portalu inforlex).
Stawka jest jedna: na własnej licencji i jako JDG w rozliczeniu z partnerem flotowym.
Skąd się wziął mit o 3% dla taksówkarza?
Z trzech miejsc:
- Art. 114 ustawy o VAT: podatnik świadczący usługi taksówek osobowych może wybrać ryczałt VAT „według stawki 3%”. W praktyce to 4%, bo art. 146ef ust. 1 pkt 4 podnosi stawkę na czas obowiązywania podwyższonych stawek. To podatek VAT rozliczany na VAT-12, nie podatek dochodowy.
- Stawka 5,5% z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a dotyczy „przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton”. Osób nie obejmuje.
- Portale. „8,5% do 100 000 zł i 12,5% powyżej” to próg najmu prywatnego (art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a), a „17% dla transportu” to stawka wolnych zawodów (pkt 1).
Stawka 3% z art. 12 ust. 1 pkt 7 obejmuje gastronomię bez alkoholu, działalność usługową w zakresie handlu, usługi związane z produkcją zwierzęcą i kilka innych pozycji. Przewóz osób to „działalność usługowa”, nie „usługowa w zakresie handlu”: handel to według art. 4 ust. 1 pkt 3 sprzedaż nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym.
| Stawka | Co obejmuje | Przepis | Dotyczy kierowcy? |
|---|---|---|---|
| 8,5% | działalność usługowa, w tym PKWiU 49.32 i 49.39 | art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy ryczałtowej | tak |
| 5,5% | przewóz ładunków taborem powyżej 2 t | art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a | nie |
| 3% | handel, gastronomia bez alkoholu i inne | art. 12 ust. 1 pkt 7 | nie |
| 12,5% | najem prywatny powyżej 100 000 zł | art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a | nie |
| 17% | wolne zawody | art. 12 ust. 1 pkt 1 | nie |
| 4% (ustawowo 3%) | ryczałt VAT dla taksówek, deklaracja VAT-12 | art. 114 i art. 146ef ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT | tylko VAT, nie PIT |
Ryczałt VAT z art. 114 opisujemy osobno w VAT w przewozie osób.
Jaki jest limit przychodów dla ryczałtu w 2026?
2 000 000 euro (art. 6 ust. 4 pkt 1) przeliczone po średnim kursie NBP z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku (art. 4 ust. 2). Kurs z 1.10.2025 to 4,2586 zł (tabela 190/A/NBP/2025), więc limit na 2026 wynosi 8 517 200 zł (zestawienie limitów, portal pit.pl). Ten sam kurs daje limit ryczałtu kwartalnego: 200 000 euro to 851 720 zł. Limit liczy się od kwot należnych, nie od tego, co zostaje po prowizji.
Od jakiej kwoty liczysz ryczałt: brutto czy po prowizji?
Ryczałtem opodatkowane są przychody z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ustawy o PIT, czyli kwoty należne (art. 6 ust. 1 ustawy ryczałtowej). W modelu, w którym to Ty świadczysz usługę przewozu pasażerowi, a platforma tylko pośredniczy, przychodem jest cała kwota za przejazd przed potrąceniem prowizji. Prowizja Ubera czy Bolta to Twój koszt, a ryczałtowiec kosztów nie odlicza. Ryczałt płacisz więc od kwoty brutto, a nie od przelewu, który dostajesz.
Tak wynika z brzmienia ustawy i tak opisują to portale rozliczeniowe (poradnikprzedsiebiorcy.pl), ale nie znaleźliśmy publicznej interpretacji KIS dla kierowcy Uber czy Bolt na ryczałcie. Traktuj to jako NIEPOTWIERDZONE urzędowo; pewność daje tylko interpretacja indywidualna. Jak odczytać kwotę brutto z raportu platformy, pokazujemy w jak czytać wyciąg Uber, Bolt, FreeNow.
Co z napiwkami i bonusami od platformy?
To pytanie otwarte. Napiwek przez aplikację i bonus od platformy są przychodem z działalności. Portale wskazują 8,5%, a dla VAT 23% od bonusu jako wynagrodzenia od platformy, nie usługi przewozu (portal nex.katowice.pl). Urzędowego potwierdzenia nie ma; przy znaczących bonusach potrzebna jest interpretacja indywidualna.
Ryczałt, skala czy liniowy: co się bardziej opłaca kierowcy?
Różnica siedzi w dwóch miejscach: w kosztach (ryczałt ich nie odlicza) i w składce zdrowotnej (art. 79 i 81 ustawy zdrowotnej, kwoty z analizy ZUS na 2026):
| Forma | Podatek | Składka zdrowotna miesięcznie 2026 | Odliczenie zdrowotnej |
|---|---|---|---|
| ryczałt | 8,5% przychodu | 498,35 zł do 60 000 zł przychodu, 830,58 zł do 300 000 zł, 1 495,04 zł powyżej | 50% od przychodu (art. 11 ust. 1a) |
| skala | 12% do 120 000 zł dochodu minus 3 600 zł, 32% powyżej | 9% dochodu, nie mniej niż 432,54 zł | brak |
| liniowy | 19% dochodu | 4,9% dochodu, nie mniej niż 432,54 zł | do 14 100 zł w 2026 |
Stawki skali i liniowego: podatki.gov.pl. Limit odliczenia dla liniowego: M.P. 2025 poz. 1274.
Przykład na 10 000 zł przychodu miesięcznie. Założenia: przychód 120 000 zł rocznie (kwoty należne przed prowizją); realne koszty 60 000 zł rocznie (prowizja platformy, paliwo, najem lub serwis auta, ubezpieczenie), które na skali i liniowym są kosztem, a na ryczałcie nie; składki społeczne na dużym ZUS bez chorobowej 1 649,82 zł miesięcznie (19 797,84 zł rocznie), odliczane w każdej formie; FP/FS 138,47 zł miesięcznie pomijamy; składka zdrowotna na skali i liniowym po 12 miesięcy minimum 432,54 zł, bo 9% dochodu wychodzi mniej; podstawy i podatek zaokrąglone do pełnych złotych.
| Pozycja | Ryczałt 8,5% | Skala 12% | Liniowy 19% |
|---|---|---|---|
| przychód roczny | 120 000 zł | 120 000 zł | 120 000 zł |
| koszty odliczane | 0 zł | 60 000 zł | 60 000 zł |
| składki społeczne odliczane | 19 797,84 zł | 19 797,84 zł | 19 797,84 zł |
| składka zdrowotna za rok | 9 966,96 zł | 5 190,48 zł | 5 190,48 zł |
| podstawa opodatkowania | 95 219 zł | 40 202 zł | 35 012 zł |
| podatek | 8 094 zł | 1 224 zł | 6 652 zł |
| podatek i zdrowotna razem | 18 061 zł | 6 414 zł | 11 842 zł |
| zostaje po kosztach, ZUS i podatku | 22 141 zł | 33 788 zł | 28 360 zł |
Przy takich założeniach skala wygrywa o ponad 11 000 zł rocznie. Wynik trzyma się nawet przy kosztach 30%: skala 9 882 zł podatku i zdrowotnej wobec 18 061 zł na ryczałcie. Ryczałt zaczyna wygrywać przy wyższym przychodzie i niskich kosztach: przy 20 000 zł miesięcznie i kosztach 30% ryczałt to 28 261 zł, skala 33 163 zł, liniowy 34 041 zł, bo na skali wchodzi drugi próg 32%, a na ryczałcie składka zdrowotna zostaje na 830,58 zł.
Ryczałt kupuje prostotę: ewidencja przychodów zamiast księgi przychodów i rozchodów i brak faktur kosztowych. Zanim wybierzesz, policz na własnych kosztach i przychodzie brutto z raportów platform. Panel fleetify liczy składkę zdrowotną w każdym wariancie, opis na stronie dla kierowcy. Terminy PIT-28 i JPK_EWP: JPK_EWP i PIT-28 na ryczałcie.
Czy ryczałt 3% obowiązuje kierowcę Ubera?
Nie. Przewóz osób to działalność usługowa ze stawką 8,5% (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy ryczałtowej). 3% w art. 114 ustawy o VAT to ryczałt VAT dla taksówek, w praktyce 4%.
Jaka stawka ryczałtu dla taksówki na własnej licencji?
Też 8,5%. PKWiU 49.32 (usługi taksówek) nie jest wymienione w innych punktach art. 12, więc obowiązuje stawka dla usług.
Czy prowizja platformy obniża ryczałt?
Nie. Ryczałt liczysz od kwot należnych, czyli od kwoty brutto za przejazdy; prowizja to koszt, a kosztów na ryczałcie się nie odlicza. Publicznej interpretacji KIS dla kierowcy platformy brak.
Ile wynosi składka zdrowotna na ryczałcie w 2026?
498,35 zł miesięcznie do 60 000 zł przychodu, 830,58 zł od 60 000 do 300 000 zł, 1 495,04 zł powyżej. W PIT-28 odliczasz 50% zapłaconych składek.
Jaki jest limit ryczałtu w 2026?
2 000 000 euro po kursie 4,2586 zł, czyli 8 517 200 zł przychodu za 2025.
Skąd to wiemy
Stawki i limity bierzemy z ustawy ryczałtowej (art. 4, 6, 11 i 12) i ustawy o VAT (art. 114 i 146ef), kurs euro z tabeli NBP z 1.10.2025, składki zdrowotne z analizy ZUS na 2026. Przykład policzyliśmy sami przy założeniach wypisanych nad tabelą. Brak interpretacji KIS dla przychodu brutto oznaczyliśmy jako niepotwierdzony. Stan prawny: 4 września 2026.
Źródła
- Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, t.j. Dz.U. 2024 poz. 776, art. 4, 6, 11, 12 i 21
- Ustawa o VAT, t.j. Dz.U. 2025 poz. 775, art. 114 i art. 146ef
- Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 15.05.2025 o stawce 8,5% (omówienie, portal inforlex)
- NBP: tabela A kursów średnich, tabela 190/A/NBP/2025 z 1.10.2025
- Limity dla ryczałtu na 2026 (portal pit.pl)
- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej, t.j. Dz.U. 2024 poz. 146, art. 79, 79a i 81
- ZUS: Składki przedsiębiorców w 2026 roku (PDF)
- podatki.gov.pl: stawki i limity PIT
- Obwieszczenie o limicie odliczenia składki zdrowotnej dla liniowego na 2026, M.P. 2025 poz. 1274
- Rozliczenie kierowców aplikacji (portal poradnikprzedsiebiorcy.pl)
- Napiwki i bonusy na ryczałcie (portal nex.katowice.pl)






